Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Morální strážce – boj proti nečestnému úplatkářství

21. 05. 2009 13:17:48
Dle soudů lidí prostých je míra korupce nejen tam nahoře, ale je jí protkána celá společnost. To není nic divného a netypického pouze pro dobu, v níž žijí tyto generace, pouze se o tom více mluví. Nijak však nemá býti těmi řádky vyslovován souhlas nad oním jevem. Není ostatně nijak pěkné, kterak mnohé problémy jsou zametány pod stůl a lačná česká duše skáče po úplatcích jako dobrém obohacení a pak když ve společnosti jsou takto zkaženi všichni a všichni navzájem si toho jsou vědomi, nelze změnit společnost, neboť se každý bojí něco říct, aby jej páni kolegové a kolegyně neudali a sami tím sebe na čas vyřadili ze světla podezření a pohrdání slušných lidí.

Přitom jest tak jednoduché, jak se naučit potírat onen špatný jev, tedy uplácení a následky k nim vedoucí (nespravedlnost v soudnictví, zaostávání vývoje, populismus, mamonářství. Nikomu napříč politickým spektrem nevěřte! Základní lidské vlastnosti jsou stejné, nelze velebit jednu stranu, selže-li někdo z té druhé). Avšak, abychom nezdržovali, zde je řešení – PĚST! Ano, jak prosté, tvrdá, mužská zatnutá pěst, základní zbraň a ochrana, která člověka nikdy neopustí.

Nechť je proti úplatku bojováno tím způsobem, že když k někomu v kanceláři, v soudní síni, na stavbách, v politice, ve školství a jinde přijde někdo s domlouvavým tónem podstrkujíc balíček s jistým obnosem, ať člověk bez rozdílu národnosti, náboženství, pohlaví a vychování jedná spontánně a udeří onoho úplatkáře plnou silou do obličeje! Tak to má být! Nečestně jednající osoba dostane, co si zaslouží a druhá strana nejen že skutkem tímto stane se součástí personifikované čistoty ducha, ale zároveň se tím uvolní i lidský pud po fyzickém násilí, který je tolik současnou justicí potlačován. Ano, nechť je tento útok vyjmut z práva a je označován jako sebeobrana. Nikoli před násilím fyzickým, ani psychickým, nýbrž duchovním. Neboť tímto činem chráníme svou reputaci vůči ostatnímu světu.

Bude-li tato tzv. „ochranná pěst“ využívána, myslím, že si úplatkáři dvakrát rozmyslí někomu něco nabízet, než býti stále ve straších před zohavením vlastního obličeje. Na druhou stranu ochránce sebe sama (tedy ti, co svou pěstí osoby nečestné vychovávají) odstraní strach před úplatkářskými pohůnky tím, že sami budou dbát rovnoměrnému rozvíjení svého těla, aby byli zdatní tělem i duší, čímž by byl do společnosti opět vrácen v život onen antický ideál Kalokagathie, jenž zde ještě před 60 lety byl propagován Sokolem, čestnou lidovou gardou národa československého z plémě slovanského!

Tedy neboj se člověče. Jednej v souladu se svými povinnostmi a bude-li ti někdo zaplatit, abys přimhouřil oko, dej mu pěstí! Ochráníš tak sebe a udeřeného tímto budeš vychovávat. Braňte se proti úplatkům. Udeřujte. Buďte neúplatní a nebuďte skoupí při rozdávání pěstí. Pěst, jí se rozumí náš novodobý morální strážce.

Autor: Adam Vaněk | čtvrtek 21.5.2009 13:17 | karma článku: 7.94 | přečteno: 544x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Jan Vavřík

Jak jsem oprášil cédéčko Marty Kubišové

Mám rád lidi, kteří se nebojí říct svůj názor i za cenu, že jim to může zkomplikovat život. Obdivuji jejich odvahu, víru a statečnost. Právě synonymem tohoto je pro mě paní Marta Kubišová.

28.11.2022 v 19:53 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 80 |

Gabriela Bretschneiderová

Co raději změnit školský systém

Trošku delší zamyšlení nad školským systémem a potřebou zkusit to i jinak. Rozhodně, nejsme jediní, kdo by si přál nějakou změnu.

28.11.2022 v 18:34 | Karma článku: 5.12 | Přečteno: 85 |

Vladimír Rýdl

Pražák na Šumavě: obyčejný víkend ...

Víkend na který nikdy nezapomenu... jeden si myslí, že toho v Praze není až tolik co by tě mohlo překvapit. Omyl! Tento víkend byl fakt plný zážitků, posuďte sami ...

28.11.2022 v 11:37 | Karma článku: 15.70 | Přečteno: 419 | Diskuse

Jiří Herblich

Pochopení je cestou člověka, stejně jako toho kdo nás poslal, kdo je tedy člověk?

Jsou lidé vědomý a lidé, kteří tápou. Tito lidé nebudou předmětem zájmu, ale bude to člověk, který jde světem jako pohádkou.

28.11.2022 v 8:21 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 38 | Diskuse

Jan Lněnička

Kouření zabíjí - pravdivý příběh Kuřáka z obrázků na krabičkách cigaret

Mnoho částí těla mu chybělo, ani uvnitř nebyl kompletní, neviděl, nejedl, potravu přijímal pouze infuzí. Na holé lebce měl chirurgickou operační čapku, když jsem s ním dělal rozhovor o škodlivosti kouření, dosud žil.

27.11.2022 v 19:54 | Karma článku: 23.24 | Přečteno: 3766 | Diskuse
Počet článků 10 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 997
Pracující filosof.

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...